OLED vs ULED: Objašnjena TV tehnologija


Ako vas sve različite tehnologije oko televizora zbunjuju, budite mirni: evo jednostavnog priručnika o razlikama između dve glavne TV tehnologije za koje ste verovatno čuli

Kada uđete u prodavnicu sa TV opremom ovih dana, videćete mnoštvo TV tehnologija. Kad samo želite nabaviti najbolji televizor za svoj dom, ovo iskustvo vas može preplaviti dok pokušavate zaobići sve što se nudi.

Dve tehnologije o kojima ćete čuti su OLED i ULED. Iako zvuče prilično slično, među njima postoji puno razlika. Pogledajmo što znače ova dva različita pojma i - što je još važnije - šta oni znače kada je u pitanju vaša kućna zabava!

OLED

Ako vas ikad pitaju što znači OLED dok igrate Trivial Pursuit ili samo želite pokazati znanje na kvizu u kafiću, onda OLED znači Organic Light-Emitting Diode. To je sasvim drugačija tehnologija od LED ili LCD televizora. Svaki piksel OLED televizora nudi lično osvetljenje i može se isključiti i uključiti pojedinačno, dok LED televizor treba pozadinsko osvetljenje. OLED ima nekoliko prednosti  kada su u pitanju TV slike.

Najtamnija crna boja

Jedna od najvećih prednosti kada je OLED u pitanju - i ona koju ćete najčešće spominjati - je način na koji OLED može reprodukovati crnu boju na zaslonu. Budući da se svaki piksel može isključiti, dobijate pravu crnu boju, dok LED televizor treba prigušiti svetlo za isti efekt. To takođe znači da OLED televizori imaju izvrstan raspon kontrasta, što je samo otmen način razgovora o razlici između toga koliko se može podesiti osvetljenje i zatamnjenje na TV-u.

Potrošnja energije

S druge strane, postoji nekoliko područja u kojima OLED ne radi dobro kao LED. Osvetljenje je jedna od njih. Iako je kontrast na OLED-u impresivan, ne može konkurisati osvetljenju koju su sposobni proizvesti LED paneli. Ako ste svesni svoje potrošnje energije, onda bi vas OLED mogao iznenaditi po pitanju računa - OLED televizori i dalje troše malo više energije od svojih pandana. Početni izdaci nisu jeftini, ili barem nisu jeftini u poređenju sa cenama televizora koje smo navikli videti ovih dana.


 

ULED

Šta je onda ULED? Za razliku od OLED-a, zapravo nije reč o jednoj tehnologiji. ULED, ili Ultra LED, izraz je koji Hisense koristi za kolekciju od 20 različitih patenata u četiri ključna područja: Ultra široka paleta boja, Ultra lokalno zatamnjenje, Ultra 4K rezolucija i ultra glatka brzina kretanja. Kao što i samo ime govori, ovo je tehnologija LED televizora, no svi ti patenti odgovaraju poboljšanju iskustva gledanja kod kuće.
Boja

ULED televizori imaju široku paletu i sposobni su reprodukovati zaista širok spektar boja za slike koje izgledaju svetlije i detaljnije. Bez ulaska u tešku terminologiju ili previše brojeva, trenutni industrijski zahtevi za standard Ultra HD Premium zahtevaju da televizor može prikazivati 90 posto boja definisanih nečim što se naziva DCI-P3 - U7A ULED TV može prikazati 99,98 posto.
Zatamnjenje

Kao što je već spomenuto, OLED postiže crnu boju jednostavnim isključivanjem piksela. ULED umesto toga koristi nešto što se naziva lokalno zatamnjenje. Ploča na U7A podeljena je u mnogo različitih zona, od kojih se svaka može zatamniti i osvetliti nezavisno od ostalih. To omogućuje vrlo dobar raspon kontrasta, kao i sjajne detalje kada su u pitanju senke.

Rezolucija

Svi ULED televizori su 4K ultra visoke rezolucije što se tiče rezolucije ekrana. To je rezolucija od 3.840 x 2.160 (ponekad se naziva i 2160p) i sadrži četiri puta veći broj piksela u odnosu na Full HD TV. S pravim 4K sadržajem to znači oštriju i detaljniju sliku nego što ste ikada pre videli. OLED nema specifičnu rezoluciju vezanu uz tehnologiju - videli smo i 4K i Full HD OLED televizore.

Pokret

Svi ULED televizori koriste sastav koji se naziva UltraSmooth Motion, što je u osnovi pametni algoritam za TV koji omogućava stvaranje i umetanja okvira u videozapise, što omogućuje lakše prelaze. To se upari s nečim što se naziva Pozadinsko osvetljenje i krajnji rezultat je da brzi akcijski filmovi ne izgledaju mutno, a svetliji se objekti mogu kretati kroz tamnu pozadinu a da ne dobiju onaj ometajući "halo" efekt.

 

S ovim smo samo zagrebali površinu kada su u pitanju OLED i ULED - postoji mnogo vrlo pametnih, visokotehnoloških rešenja za obe tehnologije. Ali nadamo se da ćete, kad budete tražili svoj sledeći televizor, biti naoružani s malo više znanja kada je u pitanju svet TV tehnologije koji se brzo kreće.

 


 

Izvor: https://hr.hisense.com/blog/televizori/oled-vs-uled-objasnjena-tv-tehnologija

Najbolji odnos kvaliteta i cene

Dostava kurirskim službama

Garancija 12 meseci

Više od decenije sa Vama