Pri odabiru novog uređaja najvažniji parametar jeste veličina ekrana obzirom da uslovljava udaljenost sa koje će se gledati TV u optimalnim uslovima. Trenutno su u ponudi TV uređaji dijagonala od 22“ (55 cm) do 85“ (215 cm).
Preporuka je da ukoliko imate prostora u dnevnoj sobi izaberete TV uređaj dijagonale 50“ (126 cm). Ova dijagonala donosi bolje iskustvo gledanja i veću udaljenost sa koje se može jasno videti sadržaj.
Manje dijagonale su pogodne za kuhinju, dečije sobe i manje prostore što ih čini idealnim kao drugi uređaj unutar stambenog prostora . Kako se povećava dijagonala uređaja preporučuje se i izbor uređaja sa većom rezolucijom.
Rezolucija određuje gustinu odnosno broj piksela vidljivih na ekranu, tako da se sa većim brojem piksela drastično poboljšava oštrina slike prikazana na ekranu.
Trenutno su u ponudi najzastupljenije sledeće rezolucije: HD ready – 1366 x 768 piksela – prikladno za dijagonale do 32“ (82 cm) Full HD – 1920 x 1080 piksela – 3840 x 2160 piksela.
Rezolucija takođe utiče na udaljenost sa koje je preporučljivo gledati TV, što je veće rezolucija to se može sa manje udaljenosti gledati TV bez uticaja na jasnoću sadržaja programa.
Glavna karakteristika je mogućnost prikaza sadržaja sa interneta bilo fabrički instaliranih aplikacija ili onih koje je sam korisnik instalirao sa službenih web prodavnica. Kao rezultat u mogućnosti ste koristiti usluge kao što su: Netflix, Youtube, HBO, Facebook i mnoge druge.
Takođe je moguće prikazivati sadržaj sa mobilnog telefona, tableta, PC uređaja i sve to bez potrebe za fizičkim spajanjem uređaja sa televizorom.
Šta možete spojiti na TV? Današnji uređaji su u stanju ostvariti konekciju sa velikim brojem uređaja na tržištu kao što su: gaming konzole, hard disk memorijski uređaji, USB memorije, memorijske kartice, kućni bioskopi, Hi-Fi komponente i mnoge druge. HDMI i USB su najšire rasprostranjeni konektori na uređajima pa se preporučuje da ih TV ima u većoj količini za sve buduće potrebe.
Jedna od prednosti novijih TV uređaja je i mogućnost spajanja uređaja putem bluetooth tehnologije, npr. zvučnici, dok je Wi-Fi modul ugrađen u TV postao već standardna oprema svakog novog SMART TV uređaja. Određeni modeli omogućavaju spajanje mobilnog uređaja na veliki ekran što uveliko olakšava pregled slika sa putovanja ili videozapisa sa fudbalske utakmice deteta. Ukoliko imate potrebe za kablovskim i satelitskim prijemom CI/CI+ ulaz će vam biti od velike pomoći.
Tuner/prijemnik je osnova svakog TV-a koja omogućava prijem signala. Novi uređaji su opremljeni drugom generacijom tunera koji podržavaju nove codece i veće rezolucije (4K).
Vrste tunera: DVB-T2 – trenutni standard zemaljskog prijema koji omogućava efektnije dekodiranje signala, sadržaj veće rezolucije što omogućava HDTV kvalitet sadržaja DVB-S2 – satelitski prijem – za potpunu iskorišćenost potreban vam je odgovarajući izvor signala, modul za dekodiranje (CI/CI+) i kartica za gledanje sadržaja od strane pay per view medijskih kuća. DVB-C – kablovska – za potpunu funkcionalnost potreban je odgovarajući izvor signala i „kartica“ za pristup plaćenim kanalima
Veće brzine osvežavanja omogućavaju vam gledanje sadržaja pri brzim scenama bez efekta zamućenja što čini sliku oštrom u svakom kadru.
Ukoliko želite gledati sportski sadržaj bez zamućenja (ghost efekta) preporučamo uređaj sa minimalno 100 Hz.
Pozadinsko osvetljenje radi na principu elektroničkog elementa koji električni signal pretvara u svetlosni. Ako uporedimo prethodnu tehnologiju LCD televizora sa CCFL pozadinskim osvetljenjem glavnu razliku uočićemo u većoj paleti boja, smanjenoj potrošnji energije, tanjim profilima televizora i najvažnije materijalu koji ne sadrži živu kao opasan materijal a sve to zahvaljujući LED tehnologiji.
● „ivični“ LED (edge LED) – diode su postavljene na ivice ekrana sa sve 4 strane. TV uređaji sa ovom tehnologijom mogu imati tanji profil za razliku od direktnih LED TV-a. Jeftiniji modeli mogu imati nejednake količine osvjetljenja, ali u zanemarivom postotku.
● „direktni“ LED (direct LED) – diode su postavljene ravnomerno po celoj površini ekrana, što ekran čini ravnomerno osvetljen, a sliku kontrastniju. Ključ ove tehnologije je „Local Dimming“ što podrazumeva da se u pojedinim trenucima određene diode priguše kako bi se postigao veći kontrast na ekranu.
● OLED – televizori nude izuzetno visok procenat tačnosti boja, širokih uglova gledanja i slike koja je gotovo bez zamućenja. Ova tehnologija donosi apsolutnu crnu umesto relativne kao na ostalim tehnologijama i još veći kontrast nego na direktnom LED osvetljenju. OLED tehnologija takođe omogućuje izvanredno tanke ekrane.
VA matrice imaju bolji kontrast i uži vidljivi ugao. To znači da će crna noću biti manje sivkasta, ali i da će vam slika izbledeti čim se pomerite na trosedu ili ustanete ispred TV-a, već pod nekih 30-ak stepeni. Kontrast im se kreće oko 2000 : 1 do 4000 : 1 mereno po ANSI metodi.
IPS matrice imaju slabiji kontrast (od 800 : 1 do 1500 : 1 po ANSI) ali i znatno bolji vidljivi ugao, posebno po horizontali. To znači da takve televizore može gledati cela porodica bez gubitka na kvalitetu prikaza.
OLED – beskonačan kontrast, savršen vidljivi ugao. Realno, jedini nedostatak u odnosu na LCD je niža radna svetlina (700 niti vs 1500 niti kod top modela) što znači da je LCD HDR efekt bolji od OLED-a po danu. Noću i u svim drugim uslovima, OLED je jednostavno – bolji.
Na tržištu su zastupljeni uređaji sa prosečnim potrošnjama od 20 do 415 kWh godišnje. Godišnja potrošnja televizora koju morate platiti može biti bitan faktor u procesu odabira televizora. Potrošnju energije možete kontrolisati odabirom postavki slike koju koristite za najčešće gledanje programa.
Na potrošnju električne energije možete uticati biranjem postavki prikaza koje su tamnije i koriste manje kontrasta.
Izvor: https://www.ekupi.rs/rs/Koji-TV-kupiti-Ultimativni-vodič-za-kupovinu-televizora
Najbolji odnos kvaliteta i cene
Dostava kurirskim službama
Garancija 12 meseci
Više od decenije sa Vama